SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın

23 Temmuz 2013 Salı

7500 günle ne kadar, 4500 günle ne kadar emekli maaşı bağlanır? - PRİM GÜN SAYISINA GÖRE EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA!


Emekli maaşım prim gününe göre ne kadar fark eder?

29.12.1982 doğumluyum. SSK başlangıcım 20.10.2002 ve prim gün sayım 2503'tür. e-Devletten gördüğüm kadarı ile 58 yaş 7500 gün veya 58 yaş 4500 gün prim ödemesi ile emekli olabileceğim. Benim size sorum, bu şartlara göre 7500 günle ne kadar, 4500 günle ne kadar maaş bağlanacağıdır? İlknur Türksever 


Öncelikle emeklilik şartlarınızda bir iki düzeltme yapalım. Birinci seçeneğe göre 7500 değil, 7000 prim günü gerekiyor. İkinci seçenekteki şartlara ilave olarak ayrıca 25 yıllık sigortalılık süresi gerekiyor.

Emekli aylığı hesaplamasında esas alınan temel parametrelerden biri ortalama prime esas kazanç tutarı, diğeri ise aylık bağlama oranı. Aylık bağlama oranı, toplam prim günü üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla, prim gününün fazla olması, aylık bağlama oranını artırıyor.

Genel olarak, sizin için emekli aylığınızın, ortalama aylık prime esas kazancınızın, aylık bağlama oranı ile çarpımı kadar olacağını söyleyebiliriz. Buna göre 4500 günden sonraki her 360 gün için aylık bağlama oranınız yüzde 2 oranında artar.

Alt sınır aylığı uygulamasını göz ardı edersek, basitçe şöyle örnekleyebiliriz. Prime esas kazanç ortalamasını 100 birim kabul edersek, 4500 gün için yüzde 30 oranında (30 birim) aylık bağlanırken, 7000 gün için yüzde 43 oranında (43 birim) aylık bağlanır.

Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ


 

Subscribe to RSS headline updates from:
Powered by FeedBurner

SGK EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: